Ako vybrať chytrý náramok?

Inteligentný náramok je taký osobný tréner, ktorý bude vždy po ruke. Sleduje vašu dennú aktivitu a meria športové výkony, okrem toho zobrazí notifikácie z pripojeného smartfónu a dovolí vám niektorého jeho funkcie na diaľku ovládať. Ako si zo širokej ponuky vybrať ten správny inteligentný náramok?

Inteligentné náramky

Podstatná časť populácie trpí nedostatkom pohybu. Pokiaľ do tejto skupiny patríte, inteligentný náramok môže poslúžiť ako dobrý impulz k zmene životného štýlu. V každom prípade vďaka nemu získate o svojej aktivite prehľad.

Inteligentné náramky, nazývané tiež ako fitness náramky alebo krokomery, sú nenápadné zariadenia, ktoré snímajú vaše pohyby a povedia vám, koľko ste prešli krokov, spálili kalórií alebo napríklad naspali hodín . Prepracovanejšie modely potom rozlišujú viacero aktivít, môžu monitorovať srdcový tep alebo napríklad maximálny objem využitého kyslíka. Nazbierané dáta inteligentný náramok odosiela do aplikácie v inteligentnom telefóne, kde si ich môžete prezrieť a zistiť, na čom môžete zapracovať.

V obchodoch nájdete široký výber od jednoduchých typov, ktoré sledujú základné aktivity a preposielajú notifikácie z telefónu, po zložité s plnou vodeodolnosťou a meračom tepu, s ktorými zaznamenáte každý váš športový výkon.

Zobraziť viac
  • Inteligentné hodinky sú vlastne predĺženou rukou inteligentného telefónu. Majú väčšinou farebný dotykový displej, na ktorom si môžete prečítať správy, zobraziť upomienky alebo napríklad prepnúť hudbu. Štandardne disponujú aspoň krokomerom, niektoré ovládajú aj pokročilejšie fitness funkcie, ako napríklad monitorovanie srdcovej aktivity a saturáciu kyslíkom. Medzi ďalšími funkciami nájdete napríklad budenie, ovládanie hlasovými príkazmi, zabudovanú GPS alebo NFC pre bezkontaktné platby.

  • Sporttester vzhľadom pripomína klasické hodinky, má ale funkcie zamerané na monitorovanie niekoľkých desiatok športových aktivít. Umožní sledovať napríklad rýchlosť, vzdialenosť, spálené kalórie či srdcovú aktivitu, merať čas a z údajov vytvárať komplexné prehľady. Drahšie modely sú vybavené GPS, vďaka ktorej je možné zaznamenávať napríklad aj bežecké trasy. Pre meranie tepu je k niektorým modelom možné zakúpiť aj hrudný pás, ktorý jednoducho po pripnutí pripojíte k športtesteru a ten tak získa o srdcovej aktivite presnejšie informácie.

  • Inteligentné náramky mávajú veľmi jednoduchý dizajn a hmotnosť sa pohybuje v nízkych desiatkach gramov. Sú teda ľahšie ako väčšina šperkov, ktoré bežne nosíte a na ruke ich prakticky nezaznamenáte. Základnou funkciou býva meranie krokov a počítanie toho, akú ste ušli vzdialenosť a koľko tým spálili kalórií. Väčšinou sú prepojiteľné so smartfónom, kde môžete zozbierané dáta prechádzať a do náramku si nechať posielať notifikácie. Pokiaľ teda budete mať telefón v dosahu, vibrujúci náramok vás napríklad upozorní na prichádzajúci hovor. Inteligentný náramok môže tiež zaznamenávať spánok, drahšie modely dokážu merať srdcový tep a merať aj iné aktivity ako len chôdzu.

Hlavnou funkciou inteligentných náramkov je sledovanie vašej dennej aktivity a prípadne vás aj motivovať k dlhšej chôdzi, behu alebo jednoduchému vybehnutiu schodov. Pracujú pri tom so základnými údajmi, ktoré im zadáte, teda predovšetkým s vekom, výškou a hmotnosťou. Niektoré z nich vedia aj v reálnom čase merať srdcový tep. Jednoduchšie modely sa sústredia predovšetkým na spánok a počet krokov, u tých pokročilejších sú zaznamenávané a rozlišované všetky aktivity, ako napríklad chôdza do schodov, beh či cvičenie vo fitcentre. Z nazbieraných údajov potom inteligentný náramok spočíta množstvo spálených kalórií, prejdené vzdialenosti a vytvorí prehľady, ktoré si môžete prezerať v aplikácii na vašom smartfóne, v niektorých prípadoch potom aj na počítači vo webovom rozhraní.

Inteligentné náramky

Podľa čoho vyberať inteligentný náramok?

Kompatibilita s telefónom a užívateľské rozhranie

Väčšina inteligentných náramkov je kompatibilná so systémami Android a iOS. Líšia sa ale podporované verzie, u Androidu je to väčšinou 4.3 alebo 4.4 a novšie, v prípade iOS potom verzia 7.0, niekedy aj 8.0. V praxi to znamená, že s telefónom mladším ako štyri roky budete mať problémy len výnimočne, napriek tomu je na mieste si kompatibilitu radšej dôkladne overiť. S Windows Phone pracuje výrazne menšia časť náramkov, v portfóliách značiek Xiaomi, Fitbit či Garmin však kompatibilné produkty nájdete. Smartphone taktiež musí podporovať Bluetooth 4.0, ale aj tu platí, že to už je niekoľko rokov štandardom.

Zobraziť viac

Zistite si tiež, akú aplikáciu výrobca k zariadeniu dodáva a ako je užívateľom hodnotená. To môžete jednoducho zistiť tak, že si v obchode s aplikáciami (Google Play, App Store) prejdete recenzie. Nezabudnite tiež preskúmať, či vám v aplikácii nechýba nejaká pre vás dôležitá funkcia. Tou môže byť napríklad podpora upozornení pre vašu obľúbenú chatovaciu aplikáciu. Niektorí výrobcovia majú okrem aplikácie pre smartphony aj webové rozhranie, ku ktorému môžete pristúpiť cez počítač. Predovšetkým pri drahších modeloch je často možné prepojiť fitness náramok s ďalšími službami. Môže ísť o populárne športové aplikácie ako Strava alebo napríklad aplikácie zamerané na chudnutie ako Noom či kalorické tabuľky.

Výdrž batérie a možnosť jej výmeny

Priemerná výdrž batérie inteligentných náramkov sa pohybuje medzi jedným až dvoma týždňami. Záleží predovšetkým na tom, či majú displej alebo indikačné iba LED diódy, ale aj ako sú používané – napríklad väčšie množstvo vibračných notifikácií dokáže ukrojiť aj niekoľko dní. Väčšina zariadení má zabudovaný akumulátor, ktorý sa dobíja pomocou kábla a vymeniť ho môže iba servis. Stretnúť sa ale môžete aj s náramkami, ktoré majú klasickú vymeniteľnú „hodinkovú“ batériu.

Okrem dát uvedených výrobcom si predovšetkým pri lacnejších fitness náramkoch radšej skúste dohľadať aj skúsenosti užívateľov, realita sa totiž často môže líšiť.

Dizajn, materiál a ergonómia

Vzhľad náramkov je obvykle veľmi jednoduchý, výrobcovia ale často ponúkajú výrazné farebné prevedenia, ktoré z neho môžu urobiť aj výraznú súčasť outfitu. Lacnejšie modely majú remienok štandardne gumový, silikónový alebo plastový. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť remienky meniť a pri obľúbených produktoch si potom môžete vybrať takmer ľubovoľný materiál aj farebné prevedenie.

Pokiaľ máte na niektorý z materiálov alergiu, určite si preverte, z čoho je remienok náramku vyrobený. Pri plaste existujú aj varianty vhodné pre alergikov, prípadne sú remienky v niektorých prípadoch vymeniteľné.

Odolnosť

Jediným citlivým miestom inteligentných náramkov býva displej. Väčšinou je ukrytý pod odolným sklíčkom, ktoré zamedzí menším škrabancom, tvrdý pád na zem by ale nemusel vydržať. Tie najdrahšie modely majú sklo zafírové. Pokiaľ ale vyberáte v nižšej cenovej hladine a očakávate, že by displej mohol často prichádzať do nebezpečných situácií, určite si k nemu kúpte ochrannú fóliu.

Dôležitým kritériom je aj odolnosť náramku voči vode. Ak s náramkom chcete plávať, potrebujete certifikáciu IP68, ktorá zaručuje, že do zariadenia nevnikne žiadna voda ani prach. Nezabudnite ale skontrolovať, či náramok má aj špeciálny režim na plávanie.

Väčšina inteligentných náramkov má certifikáciu IP67, ktorá sa na plávanie nehodí, ale náramok prežije ponorenie do hĺbky jedného metra až na tridsať minút. Ak si len nechcete dávať dole náramok cestou do sprchy a kryť ho za dažďa, dostatočná je aj IP64, garantujúca ochranu proti striekajúcej vode.

Inteligentné náramky

Displej

Na obrazovke fitness náramkov sa štandardne zobrazujú okrem času a prípadných upozornení predovšetkým doteraz zaznamenané údaje, teda napríklad počet krokov a aktuálny tep.

Bežnejšie sú zariadenia s malými OLED displejmi s uhlopriečkou medzi 0,6 – 1 palcom, čo si môžete predstaviť ako priemer niektorej z euro mincí. Tie sú k akumulátoru veľmi šetrné a predstavujú tak ideálny kompromis medzi funkčnosťou a výdržou. Na trhu narazíte aj na inteligentné náramky s farebnými displejmi, ktoré už môžu zobrazovať podrobnejšie údaje o upozorneniach a umožniť aj základné ovládanie telefónu, tu sa ale bez nabíjačky väčšinou nezaobídete dlhšie ako dva dni. Kvôli väčšej uhlopriečke je aj displej náchylnejší na poškodenie.

Existujú aj inteligentné náramky, ktoré displejom nedisponujú vôbec a oceníte ich predovšetkým vtedy, ak nosíte klasické hodinky a náramok chcete čo najviac schovať. Odmenou vám tiež bude dlhšia výdrž batérie.

Funkcia, výbava, príslušenstvo

Voľbu ideálneho náramku z veľkej časti určuje, ako ho mienite využívať. V prípade, že vás zaujímajú hlavne notifikácie a počítanie krokov, bude vám stačiť niektorý z lacnejších modelov, ktorý využíva na zaznamenávanie pohybu akcelerometer. Naopak ak chcete presné zaznamenávanie bežeckej trasy, poobzerajte sa radšej po drahšom kúsku so zabudovanou GPS. Ak chcete častejšie merať fyzickú záťaž, určite sa zamerajte aj na senzor srdcového tepu.

Drahšie modely umožňujú prepojenie s ďalším inteligentným zariadením, napríklad hrudným pásom, lacnejšie zase využívajú optické meranie pomocou lasera. To je síce výrazne pohodlnejšie, výsledky sú ale skôr orientačné. Väčšina inteligentných náramkov tiež slúži ako budík, ktorý vďaka vibráciám nebudí nikoho iného ako vás.

Zobraziť viac

Pokročilejšou funkciou je inteligentné budenie, ktoré rozpozná, kedy ste v ľahkej fáze spánku, a zobudí vás práve v tom čase. Okrem tepu je dobrým ukazovateľom záťaže aj sledovanie maximálneho objemu využitého kyslíka, to ale nájdete len pri niekoľkých drahších modeloch. Väčšina inteligentných náramkov tiež slúži ako budík, ktorý vďaka vibráciám nebudí nikoho iného ako vás.

Dbajte tiež na to, či k vášmu vybranému náramku dá zakúpiť aj nejaké príslušenstvo. Vhod môže prísť napríklad ochranné krycie sklíčko na displej.

Cena

Cenovo sa inteligentné náramky pohybujú zhruba od niekoľkých eur až k čiastkam atakujúcim hranicu 160 €. Záleží predovšetkým na množstve funkcií – či chcete komplexne monitorovať všetky svoje aktivity, alebo vám naopak stačí len „trochu inteligentnejší ukazovateľ času“. Zlatá stredná cesta sa nachádza v cenách okolo 40 €, za ktoré nájdete dobre vybavené kúsky s kvalitnými aplikáciami. Pre vskutku nenáročného používateľa, požadujúceho len prehľad o čase a krokoch, bohato stačia aj lacné základné modely.

Záver? Vyberajte podľa funkcií

Základom úspechu je určiť si, aké funkcie sú pre vás kľúčové. Ak chcete predovšetkým prehľad o svojom pohybe, zistite si napríklad v recenziách, ako presné údaje inteligentný náramok dokáže poskytnúť, a určite siahnite po modeli s možnosťou merať tep. Pokiaľ vám ide predovšetkým o upozornenie, zistite, či náramok vie zobraziť aj podrobnejšie informácie (napríklad meno odosielateľa správy).

Dôležité tiež je, či vie posielať upozornenia aj z iných ako východiskových aplikácií, teda napríklad z WhatsAppu namiesto základného klienta pre SMS. A ak vám záleží na celkovom prehľade o vašej aktivite, určite zistite, aké dáta náramok dokáže zaznamenať a ako ich zobrazuje v aplikácii.