Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Chytré náramky

Ako vybrať chytrý náramok?

Chytré náramky, inteligentné náramky, fitness náramky alebo monitory aktivity, všetky tieto zariadenia patria do skupiny zariadení wearables - nositeľnej elektroniky. Nie je ľahké zorientovať sa ihneď pri výbere, pretože každý z nich už v základe umožňuje monitorovať osobnú aktivitu, ale naviac obsahuje špecifické rozšírené funkcie a vlastnosti. Práve tie môžu veľakrát zavážiť pri finálnom rozhodnutí. Spoznajte ich v nasledujúcich riadkoch a vyberte si ten správny pre vás.

 

 

Chcete sa rýchlo rozhodnúť a nestrácať čas? Vyberte si podľa nasledujúcich kritérií:

 

 • Chytré náramky bez displeja
 • Chytré náramky s displejom
 • Chytré náramky bez merania srdcového tepu
 • Chytré náramky s meraním srdcového tepu
 • Chytré náramky do 100,- Eur
 • Chytré náramky pre pokročilých nad 100,- Eur

 

 

Aké informácie o aktivite potrebujete?

 

Ste aktívny človek – amatérsky športovec, ktorý potrebuje mať dokonalý prehľad o dennej aktivite alebo naopak chcete sa stať aktívnym, schudnúť alebo zlepšiť fyzickú kondíciu a životný štýl? Odpoveď na túto otázku vám dá správny smer pri rozhodnutí a výbere funkcií a vlastností fitness náramku.

 

Každý inteligentný náramok dokáže merať dennú aktivitu, teda:

 • počet prejdených krokov
 • celkovú prejdenú vzdialenosť
 • spálené kalórie

 

A v noci meria kvalitu vášho spánku. Tá je vyhodnocovaná na základe spánkových cyklov tj.  náramok monitoruje ako často, v akých intervaloch sa budíte a naopak kedy máte najhlbší spánok, počas ktorého si najviac odpočiniete.

 

Jednotlivé typy náramkov sa potom snažia odlíšiť od konkurencie extra funkciami ako sú:

 • zobrazenie aktuálneho času
 • meranie času trvania aktivity
 • meranie srdcového tepu
 • merania hladiny kyslíka v krvi
 • počet prejdených schodov
 • vystúpená nadmorská výška
 • diskrétny budík

 

Okrem extra funkcií na meranie fyzikálnych veličín, môžu obsahovať aj tzv. notifikačné funkcie. Dokážu užívateľa upozorniť na prichádzajúci hovor, textovú správu, e-mail, pripomienku alebo ovládať fotoaparát, či prehrávač hudby vášho smartfónu alebo dokonca spúšť akčnej kamery.

 

Nezabudnite si premyslieť aj typ aktivity, ktorú chcete sledovať, či už je to beh, chôdza, tréning, tenis, golf, bicyklovanie alebo plávanie. Nie každý náramok umožňuje sledovať všetky typy aktivít.

 

Výber vhodného dizajnu

 

Ako už samotný názov hovorí, chytré náramky sa nosia na zápästí vašej ruky. V ponuke sa nájdu aj také, ktorých srdce náramku – monitor aktivity alebo senzor je možné vybrať a nosiť ako náhrdelník na krku, ako klip na opasku alebo na inej časti oblečenia.

 

 

S displejom alebo bez?

 

Väčšina náramkov má zabudovaný LED displej a naopak tie zvyšné bez neho majú jednoduchý dizajn a na zobrazovanie progresu vášho cieľa prípadne ďalších údajov používajú niekoľko indikačných LED diód.

 

 

Mobilná aplikácia a synchronizácia

 

Mobilná aplikácia dostupná pre chytrý náramok je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Pomocou nej si prehliadate a vyhodnocujete namerané hodnoty a grafy, stanovujete si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť a zdieľate vaše hodnoty aktivity, či vyzývate priateľov k súťaži atď.

 

Váš chytrý náramok budete pravidelne synchronizovať s vašim smartfónom alebo iným mobilným zariadením a preto komfort akým sa tento proces uskutoční je veľmi podstatný.

To ako často budete namerané dáta prenášať závisí aj od veľkosti vnútornej pamäte chytrého náramku. Každý náramok je schopný uchovať namerané hodnoty niekoľko dní bez nutnosti synchronizácie (presná hodnota záleží na type a výrobcovi).

 

Aký operačný systém má váš smartfón alebo tablet, na ktorom si budete priamo v mobilnej aplikácii prezerať a vyhodnocovať namerané hodnoty vašich aktivít?

 

Mobilné aplikácie sú v súčasnosti dostupné takmer pre všetky typy mobilných zariadení. V ponuke sú verzie pre Android, Apple iOS aj Windows Phone.

Komunikácia medzi náramkom a mobilným zariadením prebieha využitím bezdrôtovej technológie Bluetooth. Pre bezproblémovú synchronizáciu údajov je dôležitým parametrom vášho smartfónu podpora Bluetooth 4.0 (Low Energy).

 

 

Výdrž batérie a nabíjanie

 

Výdrž batérie náramku na jedno nabitie je ďalší významný faktor, ktorý by ste mali zvážiť. Nabíjať chytrý náramok každých pár dní býva obmedzujúce najmä, ak chcete dodržiavať istý stanovený režim, ale náramok musíte nechať doma na nabíjačke alebo sa vybije počas dňa.


Batérie väčšiny náramkov vydržia v pohotovostnom režime približne 5 až 10 dní. Nabíjanie prebieha pomocou špeciálneho konektora a USB kábla, ktorý sa priamo pripojí buď do nabíjačky (ako pri mobilnom telefóne) alebo priamo do USB počítača.

 

Niektoré inteligentné náramky majú vymeniteľnú batériu, ktorá sa nemusí pravidelne dobíjať a jej výdrž sa pohybuje od 6 do 12 mesiacov. Po jej vybití sa batéria jednoducho vymení tak ako v napríklad pri výmene batérie v hodinkách.

 

Príslušenstvo a doplnky

 

Nezanedbateľnou položkou pri výbere chytrého náramku, monitora aktivity je tiež príslušenstvo, ktoré je možné v budúcnosti dokúpiť. Môže to byť náhradný remienok v iných farbách, veľkostiach a materiáloch, či módny náhrdelník alebo magnetický klip na opasok. Športoví nadšenci isto ocenia možnosť pripojenia senzora srdcového tepu alebo kadencie, ktorým merania ešte spresníme.

 

Keď sa však pozriete do budúcnosti treba sa zamyslieť, či by nebolo vhodné sa orientovať na výrobcu, značku, ktorá má v ponuke aj ďalšie zariadenia ako inteligentné váhy, komplexné telesné analyzátory, bezdrôtové tlakomery atď. ktoré by pomohli pokryť komplexný pohľad na vaše zdravie, telesnú kondíciu a celý životný štýl.

Porovnať chytré náramky